Przejdź do głównej zawartości

Psycholog online, przez Skype - czy to działa


Badania potwierdzają, że psychoterapia online jest tak samo skuteczna jak terapia psychologiczna w gabinecie

Skuteczność psychoterapii, efektywność terapii psychologicznej online została potwierdzona w wielu różnych badaniach prowadzonych przez niezależnych specjalistów. Jedno z takich badań zostało opisane w Journal of Affective Disorders, 2013. Wskaźnik skuteczności był taki sam dla grupy pacjentów leczących depresję w grupie osób spotykających się z terapeutą twarzą w twarz oraz online. Zgromadzono wiele badań dotyczących skuteczności i skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) dla zaburzeń lękowych, w tym zespołu stresu pourazowego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego, zespołu lęku napadowego, uogólnionego zaburzenia lękowego, społecznego zaburzenia lękowego i specyficznej fobii. Więcej informacji na ten tema można znaleźć w dalszej części tekstu.

Psychoterapia Skype i porady psychologa przez Internet


W XXI wieku coraz częściej ludzie wykorzystują Internet do kontaktowania się z różnego rodzaju specjalistami. Na konsultację przez Skype można się umówić aktualnie między innymi z: lekarzem medycy (np. lekarzem psychiatrą), psychoterapeutą, psychologiem, dietetykiem, coachem. Wiele ludzi preferuje właśnie takie rozwiązanie, ponieważ nie muszą poświęcać czasu na dojazd i mają większy wybór specjalistów.

Co sprawia, że psychoterapia jest skuteczna, pomocna

Warto zauważy, że nie jest najważniejszy sposób psychoterapii – ani to, czy odbywa się ona stacjonarnie czy online, ani nurt terapeutyczny w jakim pracuje psycholog, psychoterapeuta. Najważniejsze, by specjalista i klient złapali dobry kontakt, by nawiązali nić porozumienia. Jeżeli wytworzy się między nimi dobra relacja terapeutyczna szanse na powodzenie terapii są większe. Kolejnym ważnym czynnikiem jest moment, w którym pacjent się zgłasza oraz rodzaj jego problemu. W zależności od rodzaju dolegliwości i jego nasilenia oraz trudności współwystępujących efektywność terapii może być większa lub mniej obiecująca.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna odnosi się do krótkoterminowego, opartego na umiejętnościach podejścia terapeutycznego, które koncentruje się na modyfikowaniu zachowań i zmienianiu dysfunkcyjnych wzorców myślenia w celu wpływania na nastrój i objawy fizjologiczne. Techniki rozwiązywania problemów lub szkolenia umiejętności radzenia sobie są uwzględniane w psychoterapii w celu zachęcenia do bardziej elastycznego reagowania na różne sytuacje i stosowania strategii radzenia sobie z emocjami. 

Terapia poznawcza opiera się na trójczynnikowym modelu emocji Becka, który zakłada, że myśli, uczucia i zachowania są ze sobą powiązane. Zgodnie z tą teorią, zmienia się nieprzystosowawcze myśli, które zmieniają nieprzystosowawczy afekt i zachowanie. Terapia poznawcza celuje w zniekształcone myśli za pomocą szeregu technik, takich jak identyfikacja myśli automatycznych, badanie dowodów za i przeciw automatycznym myślom, podważanie i zmienianie nieprzystosowawczych myśli, zmiana problematycznych zachowań i reagowanie na innych ludzi w bardziej adaptacyjny sposób.


Więcej informacji: 

Psycholog online,
psychoterapia przez Skype

Komentarze

  1. W sumie ja nigdy nie miałam okazji tak rozmawiać z psychologiem, ale jeśli jest to możliwe to myślę, że warto spróbować. Osobiście zaglądam do gabinetu https://melka-roszczyk.pl/ gdzie bez najmniejszego problemu jestem wysłuchana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja również nie korzystałam z takich ofert ale jestem zdania, ze samo odbywanie wizyt u psychologa jest niezwykle ważny. Ja przede wszystkim zaglądam do https://psycholog-ms.pl/zakres-pomocy/ i jestem przekonana, że jest to bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak nie trafić do friendzone

Częściej panowie, a rzadziej, ale jednak również panie pytają o to, jak nie dać się zamknąć we friendzone (strefa dla „przyjaciela” i nikogo więcej). Jeśli ktoś czuje do drugiej osoby miętę to trafienie do tej szufladki jest ostatnią rzeczą, której by chciał. W zasadzie nie jest to nawet prawdziwa przyjaźń lecz szufladka dla odrzuconych, którzy mogą się przydać do czegoś innego. Przyjaźń jest super, natomiast bycie we friendzone jest nie do pozazdroszczenia. To takie odstawienie na boczny tor, skierowanie do poczekalni do czasu, aż dana osoba będzie czegoś potrzebować. Czasem to sytuacja typu „nie kocham cię, ale lubię patrzeć jak ty mnie kochasz”. Jak temu zapobiec? Cóż, od razu lojalnie uprzedzam, że nie jest to ścisła wiedza psychologiczna, bo na termin „friendzone” nie natrafia się w poważnej literaturze z tej dziedziny. Uczciwie zaznaczam też, że to rozwiązanie nie każdemu musi przypaść do gustu. Po pierwsze, trzeba szanować swój czas i być gotowym natychmiast, bez skrupu

Równouprawnienie kobiet, ALE i mężczyzn

Znajoma wróciła z pobytu w Danii. Oczywiście poruszyliśmy temat równouprawnienia, z którego ten kraj słynie. – Pewnie byłaś zachwycona? – zapytałem. – To trochę bardziej skomplikowane – odpowiedziała ze skwaszoną miną. Czytaj dalej:  https://ocalsiebie.pl/blogs/entry/76-r%C3%B3wnouprawnienie-kobiet-ale-i-m%C4%99%C5%BCczyzn/




zBLOGowani.pl